fbpx

NEWS:

Miód spadziowy ze spadzi iglastej

spadz iglasta

Zdjęcie: Wydawnictwo Pasieka.

To bardzo aromatyczne, pyszne miody. Powstają ze spadzi, czyli nadmiaru wody, minera­łów, olejków itd. wydalanych przez mszy­ce podczas pożywiania się sokiem roślin. Pszczoły zbierają krople i przerabiają na miód. Dzięki temu zapach patoki* jest lekko korzenny, chociaż zależy też od gatunku drzewa, na jakim żerowały mszyce. Również barwa różni się w zależności od źródła zebrania spadzi: jest ciemnozielona ze świerka, złocista z jodły. A gdy miód skrystalizuje, to zazwyczaj staje się ciemnobrązowy. W smaku miody spadziowe ze spadzi iglastej są mniej słodkie niż nektarowe, mają żywiczny posmaczek, a bywa, że są gorzkawe lub kwaśne.

Jego właściwości prozdrowotne zależą od gatunku drzew, z których zo­stała zebrana spadź.

Czytaj także: Jak jeść miód?

Oprócz biopierwiastków, białek, amino­kwasów, enzymów i niewielkich ilości witamin miody spadziowe mają inne charakterystyczne składniki dla pąków i igliwia m.in. żywice, olejki eteryczne, garbniki, alkaloidy, antocyjany czy też substancje antybiotyczne. Składniki te nadają miodom swoisty smak, aromat i właściwości lecznicze. Pomaga przy schorzeniach dróg oddechowych, prze­wodu pokarmowego, układu krwiono­śnego i moczowego, oraz choróbach skóry. Ma także działanie antybiotyczne, regeneracyjne oraz bakteriobójcze.

Ta odmiana miodu postrzegana jest jako jedna z najwartościowszych pod wzglę­dem dietetycznym i handlowym.

*Patoka to nazwa płynnego miodu. Płynny miód, który skrystalizował ("stwardniał") to krupiec. Krupiec jest tak samo wartościowy jak patoka - czytaj o tym tutaj.

Kupiłeś pyszny miód spadziowy od zaufanego pszczelarza? Pozwól innym poznać jego smak, zrób zdjęcie i wrzuć na instagrama z hasztagiem #KupujPolskiMiod #MiodSpadziowy