fbpx

NEWS:

Pyłek pszczeli

pylek jak stosowac

Zdjęcie: Pyłek kwiatowy. Wydawnictwo Pasieka. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Z pyłkiem zaznajomieni są kulturyści. Wiedzą, że to świetnie przyswajalne źródło białka, minerałów, witamin i enzymów. Ale nawet jeśli nie zajmujesz się podnoszeniem ciężarów, to warto sięgać po pyłek, bo to prawdziwy super-food!

Czym jest pyłek kwiatowy?

Pszczelarze sprzedają pyłek (czyli męskie komórki rozrodcze kwiatu) w formie maleńkich kuleczek. Są to naturalne obnóża pyłkowe, tworzone przez pszczoły podczas zbierania tego pokarmu. Owady zlepiają pyłek z wydzieliną gruczołów ślinowych i przyklejają kulki do tylnych odnóży, pokrytych długimi włoskami. Dlatego czasami obserwując pszczoły, widzimy, że mają „coś przylepione do nóg”.

obnoze pylkowe

Zdjęcie: To obnóże pyłkowe jest maleńkie. Ostatecznie kulka staje się pokaźna.

Każde obnóże pyłkowe może mieć ok. 100 tys. Ziaren pyłku, a każdego dnia w czasie pory, gdy dużo roślin owadopylnych kwitnie, zbieraczki przynoszą do ula nawet 54 tys. obnóży.

Co zawiera pyłek kwiatowy?

W pyłku zidentyfikowano ponad 250 różnych związków chemicznych.

Węglowodany z nektaru i samego pyłku: fruktozę, glukozę, maltozę oraz w mniejszej ilości: arabinozę, rybozę, izomaltozę i wiele innych.

Tłuszcze: ziarna pyłku pokryte są tłuszczem, by zachęcić pszczoły do jego zbierania (tak! te owady też muszą jeść tłuszcz!), a także by lepiej przyklejał się do ciała robotnic. W pyłku wyodrębniono 12 kwasów tłuszczowych, między innymi: kwas palmitynowy, linolowy, linoleowy, arachidonowy.

Białka – musisz wiedzieć, że pyłek to główne źródło białka dla pszczół miodnych (i innych owadów)! Wiele milionów lat temu zastąpiło mięso pewnym osom – i tak powstały pszczoły.

W pyłku wykryto 32 aminokwasów. Zawartość aminokwasów w pyłku dochodzi do 12%. Między innymi: fenyloalaninę, izoleucynę, leucynę, lizynę, metioninę, treoninę, walinę, alaninę, prolinę, serynę, histydynę, glicynę i inne.

Składniki mineralne

Pyłek jest bogaty w wiele składników mineralnych, makroelementów i mikroelementów.

Wyodrębniono z niego potas, fosfor, wapń, magnez, sód, krzem, mangan,

żelazo, miedź, cynk, jod, selen i inne.

Witaminy

W pyłku pszczelim zidentyfikowano następujące witaminy: A, B1, B2, B3, E, C, B6, PP, P, D, H, B12, kwas foliowy, inozytol, biotynę, kwas pantotenowy, kwercytynę.

Inne składniki

Enzymy: amylaza, inwertaza, fosfatazy, peroksydazy i inne, których stwierdzono 42. Kwasy organiczne: jabłkowy, mlekowy, cytrynowy, winowy, szczawiowy, bursztynowy, i wiele innych.

Na co pomaga pyłek kwiatowy?

Szczególnie polecany w leczeniu niedokrwistości, zwłaszcza u dzieci. Pomaga w leczeniu przewlekłych zapaleń wątroby. Pyłek poprawia strukturę anatomiczną i funkcjonowanie błony śluzowej żołądka, reguluje procesy przemiany materii, pobudza funkcje organizmu, zwłaszcza trawienne. Leczy zaparcia i biegunki, działa w zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, wzmacnia odporność. Jest pomocny w zaburzeniach wzrostu i procesach rozwojowych. Łagodzi dolegliwości związane z klimakterium. Ponadto obniża poziom cholesterolu, pomaga w stanach pozawałowych, nadciśnieniu tętniczym, miażdżycy.

Przyjmowanie pyłku wzmacnia również ośrodkowy układ nerwowy, działa uspokajająco, poprawia samopoczucie i... sprzyja długowieczności. Stosowany jest również w leczeniu zmian zapalnych i przerostowych gruczołu krokowego (prostaty). Pyłek okazał się również pomocny w leczeniu choroby alkoholowej.

Dawkowanie pyłku

Zaleca się przyjmować pyłek pszczeli 3 razy dziennie ½ godz. przed jedzeniem. Najlepiej rozmieszać pyłek z miodem, serkiem, mlekiem, wodą lub sokiem owocowym.

Dokładnie przeżuwać przed połknięciem dla zwiększenia przyswajalności składników pyłku.

W celu zwiększenia przyswajalności przez organizm, ziarna pyłku rozdrabnia się przez zmielenie lub poddaje działaniu ciepłej wody (ziarna pyłku pęcznieją i po 2-3 godzinach

pękają uwalniając swoją zawartość). Do tego celu można również zastosować mleko czy soki.

Dawkowanie pyłku w zależności od wieku:

  • Dzieci 3-5 lat: 10 g
  • Dzieci 6-12 lat: 15 g
  • Dzieci 12+: 20 g
  • Dorośli leczniczo 30-40 g

Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Kolejna zniszczona pasieka Zdjęcie: Złota Pasieka. W święto Trzech Króli Wiesław...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-01-2021

Kupą na niego. Czyli nietypowa ochrona przed szerszeniami. Zdjęcie: Rushen...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-01-2021

W tym roku Pasieka gra z WOŚP! Zdjęcie: Pasieka. Wielka Orkiestra...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-01-2021

Uczniowie stworzą aplikację dla pszczelarzy. Można ich wesprzeć! Zdjęcie: Pixabay. Uczniowie...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-01-2021

Odkryto nowy gatunek pszczoły Zdjęcie: Lasioglossum dorchini. W Izraelu i Palestynie żyje...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-01-2021

Chorwackie pszczelarstwo Zdjęcie: Pixabay. W Chorwacji żyje 7283 pszczelarzy i 444...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 19-01-2021

PZP prosi MRiRW o dofinansowanie do każdej rodziny pszczelej Zdjęcie:...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-01-2021

Poniżej linki do pobrania e-booka z artykułem "Prawo Rozwoju...

Do pobrania

Pasieka - avatar Pasieka, 18-01-2021

Dobry start wiosną? Zadanie ułatwi...

Porady pszczelarskie

Pasieka - avatar Pasieka, 18-01-2021