fbpx

NEWS:

Probiotyki dla pszczół – czy warto je stosować?

Doskonale wiemy, jak potężny wpływ mają na nas bakterie. Część z nich może zatruć, inne korzystnie wpływają na zdrowie. O tym, jak są ważne, przypomina nam lekarz, gdy na recepcie oprócz antybiotyku zaleca suplement diety z bakteriami kwasu mlekowego i zaleca picie jogurtu lub kefiru.
W przeciwnym wypadku może rozwinąć się u nas dysbioza – problemy pokarmowe wynikające z braku lub upośledzenia flory bakteryjnej jelit.

Probiotyki dla pszczół - Apiflora

Im bardziej zróżnicowana flora bakteryjna, tym lepiej dla organizmu – tak samo jest w przypadku pszczół. Ubogie pożytki i chemizacja, wpływają niekorzystnie na prawidłowy mikrobiom owadów, powodując ich wyższą śmiertelność i podatność na choroby.

Dysbioza może zakłócić ekspresję ważnych genów, np. odpowiedzialnych za syntezę witellogeniny i niekorzystnie wpłynąć na działanie układu odpornościowego pszczół.

Badania sugerują, że dysbioza może obniżyć zdolność reakcji organizmów pszczół na stresory środowiskowe, takie jak złe odżywianie czy niekorzystne temperatury.

Dodatkowo probiotyczne bakterie tworzą też tzw. biofim na powierzchni jelit pszczół. Jest to bariera utworzona z komórek bakterii i ich wydzielin, która utrudnia patogenom np. nosemozy, zagnieżdżać się w tkankach.

Dlatego bardzo ważne jest, by flora bakteryjna pszczół była w dobrej kondycji. W trosce o ten aspekt wpływający na zdrowie pszczół Biowet Puławy stworzył liofilizat probiotyczny o nazwie Apiflora, zawierający bakterie z rodzaju Lactobacillus.

Szczep mikroorganizmu, który wykorzystano do stworzenia probiotyku Apiflora, został wyizolowany z układu pokarmowego pszczół pochodzących ze zdrowych, silnych rodzin pszczelich. Bakterie z rodzaju Lactobacillus stanowią główna część naturalnej mikroflory przewodu pokarmowego pszczół w okresie letnim.

Mikroby te są zdolne zasiedlić jelito pszczele, wspomagając procesy trawienne, dodatkowo produkują kwasy, wspierające ochronę przed zakażeniem i rozwojem patogenów powodujących choroby takie jak zgnilec złośliwy (Paenibacillus larvae) lub nosemoza (Nosema ceranae).

Dzięki suplementacji rodzin pszczelich probiotykiem ich kondycja się wzmacnia, co z kolei wpływa na wydłużenie życia pszczół. Szczególnie ważne jest podawanie Apiflory w okresie ograniczenia kontaktu pszczół ze środowiskiem zewnętrznym i naturalnie występującymi bakteriami probiotycznymi.

Produkt Apiflora został opracowany przy udziale jednostek naukowych UMCS i UP w Lublinie.

Skład liofilizatu probiotycznego Apiflora w 125 mg
Fosforan sodu 55,74 mg; fosforan potasu 39,04 mg; laktoza 20 mg; białka mleka (hydrolizat laktoalbuminy) 20 mg; żelatyna 10 mg; chlorek sodu 6,8 mg; chlorek potasu 0,4 mg.

Dodatki:
Bakterie fermentacji mlekowej – Lactobacillus ≥1×108 CFU/fiolkę
Aromaty 2b: Glutaminian sodu 20 mg/125 mg.

Sposób stosowania:
Za pomocą jednorazowej strzykawki fiolkę wypełnić w ¾ wodą o temp. pokojowej, dokładnie wymieszać, aż do rozpuszczenia liofilizatu. Uzyskaną zawiesinę użyć zgodnie z przeznaczeniem.

Sposób przygotowania:

Probiotyki dla pszczół - Apiflora

Dawkowanie probiotyku Apiflora:

Jako dodatek do syropu cukrowego w okresie podkarmiania wiosennego i letniego oraz jesiennego.

Zawartość jednej fiolki produktu wymieszać z ostudzonym do temperatury pokojowej syropem cukrowym uzyskanym przez rozpuszczenie 2 kg cukru w 5 litrach wody.

  • Nie należy używać gorącego syropu ani syropu o wyższej koncentracji cukru, ze względu na negatywny wpływ na przeżywalność drobnoustrojów.
  • Uzyskaną ilość syropu podzielić na 5 porcji i rozlać do podkarmiaczek.
  • Tak przygotowany syrop można podać również w umiarkowanych ilościach bezpośrednio na ramki, polewając uliczki pszczele syropem w ilości 5–10 ml na uliczkę.
  • Powyższą procedurę powtórzyć jeszcze raz po tygodniu.

Probiotyki dla pszczół - Apiflora

Jako dodatek do wody pitnej dla pszczół: Zawartość jednej fiolki rozpuścić w 10 litrach wody pitnej dla pszczół.

Podawanie Apiflory można powtarzać kilkakrotnie w ciągu roku. Apiflora zawiera drobnoustroje stanowiące naturalną florę bakteryjną pszczół, może być więc stosowana razem z innymi produktami wspomagającymi zdrowie pszczół.

Warunki przechowywania: Przechowywać w temperaturze 2–8°C. W obowiązującym okresie ważności liofilizat po otwarciu może być przechowywany przez 1 miesiąc w temperaturze 15–25°C. Po rozpuszczeniu zużyć natychmiast.

Wielkość opakowania: Kartonik zawiera 4 fiolki po 125 mg produktu. Masa proszku w jednej fiolce: 125 mg± 5 mg (termin ważności: 18 miesięcy).

Weterynaryjny numer identyfikacyjny: PL 0614003p
Podmiot odpowiedzialny
Biowet Puławy Sp. z o.o., ul. H. Arciucha 2, 24-100 Puławy
Tel/fax: 81 886-33-53, Tel: 81 888-91-00
biowet.pl/produkty/apiflora/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

TESCO wycofało ze sprzedaży fałszowane miody Zdjęcie: natashabreen W listopadzie angielska...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-12-2019

W telegraficznym skrócie POLSKA Poznań/Warszawa Politycy angażują się w ochronę pszczół. Prezydent...

Pasieka 1/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-12-2019

Kupuj polski miód Pszczelarze doskonale wiedzą, dlaczego lokalny miód jest...

Pasieka 1/2020

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 04-12-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 4. Przeciwwarrozowe produkty...

Pasieka 1/2020

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 04-12-2019

Czym pszczelarze powinni się kierować przy wyborze matek W poprzednim...

Pasieka 1/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 04-12-2019

Czy mikrofale pochodzące z kuchenki mikrofalowej wpływają na jakość...

Pasieka 1/2020

Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski - avatar Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski, 04-12-2019

Pszczoły też chodzą na grzyby O tym, że wiele owadów...

Pasieka 1/2020

Rafał Szyrszeń - avatar Rafał Szyrszeń, 04-12-2019

To, co dla nas najważniejsze Zaczyna się nowy rok i...

Pasieka 1/2020

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 04-12-2019

Wytapianie wosku – przegląd rozwiązań sprzętowych Umiejętne gospodarowanie woskiem w...

Pasieka 1/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 04-12-2019