fbpx

NEWS:

„Lubię wiedzieć” – Rozmowa z Martyną Walerowicz, autorką książki „365 faktów o pszczołach”

Autorka z nagrodzoną książką Autorka z nagrodzoną książką

We wrześniu, na Ogólnopolskich Dniach Pszczelarza premierę miała niezwykła książka pt. „365 faktów o pszczołach”. Przedstawiono w niej ciekawostki na każdy dzień roku, a związane są – jak sam tytuł wskazuje – z pszczołami, jak również z pszczelarstwem i pszczelnictwem. Adresowana jest do pszczelarzy, ale zawiera też sporo treści, które mogą zainteresować przeciętnego czytelnika, niezwiązanego z branżą. Książka zyskała rekomendację Profesora Jerzego Woyke oraz została nagrodzona brązowym medalem na tegorocznej Apimondii. Podczas premiery wyprzedała się cała partia świeżo dostarczona z drukarni... Subiektywnie napiszę, że jest to najlepsza książka popularno-naukowa o pszczołach, jaką czytałam. Lekkość, z jaką Martyna prowadzi czytelnika po kolejnych tematach, ich dobór, a przy tym poczucie humoru i znakomicie dobrane zdjęcia czynią ją wyjątkową. Powiedziałabym, że autorka jest świetnym łącznikiem między światem pszczelarskiej nauki a czytelnikiem. Przebrnęła dla nas przez meandry zawiłych treści, często anglojęzycznych i podała nam gotowe na tacy. Świetnie zaserwowane i doskonale przyprawione. O kulisach powstawania „Faktów”, utrudnieniach, pomysłach i inspiracji przeczytacie w dzisiejszej rozmowie. Zapraszam!

1. Skąd zrodził się pomysł na książkę?

Z osobistej potrzeby. Bardzo lubię się uczyć, czasami… dla samej wiedzy. Uwielbiam dowiadywać się nowych faktów, najlepiej dotyczących szeroko pojętych nauk przyrodniczych. Jednak to pszczoły miodne i zapylacze leżą w samym sercu moich zainteresowań. Nimi zajmowałam się na studiach. Brakowało mi pozycji książkowej na rynku, która nie traktowała wyłącznie o aspektach związanych z gospodarką pasieczną, a skupiała się też na pszczołach i ich wielkim świecie. Nigdzie wcześniej nie czytałam informacji o tym, czy pszczoły miodne śpią albo czy mogą się uzależnić. A ja lubię wiedzieć. Myślę, że wielu pszczelarzy też kocha dowiadywać się o każdym szczególe dotyczącym „meliffery”.

2. Dlaczego „365 faktów o pszczołach”, a nie np. „365 ciekawostek o pszczołach”?

Ciekawostki brzmią… jakby były małej wagi. Jakby ktoś rzucał dwuzdaniową ciekawostkę u cioci na imieninach, by podtrzymać konwersację. Tymczasem w książce staram się podać twarde fakty, szukałam informacji w literaturze fachowej, artykułach naukowych, obalam najpopularniejsze mity dotyczące nie tylko pszczół, lecz także ich wytworów.

3. Ile czasu zajęło przygotowanie treści?

Nad książką pracowałam ponad dwa lata.

4. Czy praca była wyczerpująca (poza tym, że była czasochłonna)?

Tak! Do dzisiaj na myśl o tej książce czuję zmęczenie – głównie psychiczne. Z niecierpliwością czekam na opinie. Mam też nadzieję, że wszystkie źródła, które podałam, są maksymalnie aktualne i nie zaserwowałam przestarzałych lub błędnych informacji. Nie przypuszczam, że tak było, naprawdę starannie sprawdzałam i porównywałam źródła, ale gdzieś we mnie tkwi lęk perfekcjonisty: „na pewno coś poszło nie tak, czegoś nie dopisałam, coś pominęłam”. Sama nie lubię czytać niesprawdzonych treści i natykać się na „fakty”, które nimi nie są. Jak ten o nielatającym trzmielu…

5. Przecież trzmiele latają! Co masz na myśli?

Ach, to taka bzdura, na którą łapią się nawet celebryci. Brzmi ona: naukowcy udowodnili, że trzmiel nie może latać, ale o tym nie wie, więc lata. No cóż, nie będę przytaczała tutaj, dlaczego to nieprawda i kochane trzmiele mogą fruwać zarówno dzięki fizyce, jak i biologii, bo to dłuższy temat. Opisałam go w książce. Jednak zawsze, gdy natykam się na to ponoć motywujące hasło, to mam ochotę przewrócić oczami. Podobnie, gdy czytam o rzekomym cytacie Einsteina o katastrofie w cztery lata po wymarciu pszczół, albo o miodzie, który nie powoduje próchnicy, albo o tym, że tylko pszczoły wytwarzają miód. Nie, że mnie się zdarza palnąć gafy, ale mam poczucie, że autor artykułu naprawdę nie sprawdził porządnie faktów. Jest też dużo informacji dotyczących życia pszczół, które krążą w świecie pszczelarskim, a są po prostu błędne.

6. Na przykład?

Na przykład ta, że jeśli po kopulacji aparat kopulacyjny jednego trutnia utknie w matce, tworząc znamię weselne, to ona musi wrócić do ula, by robotnice ją „odczopowały”. A to nie jest prawda! Najbardziej boli, że kopulację, tworzenie się znamienia weselnego i powrót matki do ula przebadał i opisał już w 1964 roku Jerzy Woyke, nasz polski, wybitny naukowiec. Mimo to niektórzy wciąż twierdzą, że lot weselny pszczół i powstawanie znamienia to nierozwikłana zagadka.

7. Profesor Woyke czytał Twoją książkę. Zgodził się ją nawet polecić – to duże wyróżnienie.

Tak. Cieszę się, że dostrzegł, ile pracy w nią włożyłam i że przypadła mu do gustu. Jestem też wdzięczna, że objął nad nią niejako patronat!

8. Skąd czerpałaś inspirację?

Z życia (śmiech). Ogółem staram się trzymać rękę na pulsie nowinek naukowych, a zwłaszcza pszczelarskich. W każdym miesiącu bywa, że co tydzień, pojawiają się nowe, niesamowite fakty na temat pszczół. Czasami jedno pytanie prowadziło do drugiego, a czasem były to pytania, które nurtowały mnie od dawna i sama chciałam otrzymać na nie odpowiedź. Na początku pytań było mniej, ale z czasem tekst rósł, rósł i rósł…

9. Czy niektóre pytania Cię zaskoczyły?

Jak najbardziej! Na przykład, gdy trafiłam w Internecie na „ciekawostkę”, że pierwszy wibrator dla dam był wykonany z tykwy i pszczół. Musiałam dowiedzieć się, czy to prawda, bo brzmiało to nieprawdopodobnie (i rzeczywiście było). Albo odpowiedź na pytanie o najdroższym miodzie świata, które tak naprawdę jest opowieścią o wielkim przekręcie. Ciekawe też było odkrycie, że pszczoła wykrywa smak słony stopami albo że plaster to sieć telefoniczna. Jednak największym zaskoczeniem (myślę, że nie tylko mnie ta informacja rozłożyła na łopatki), była wieść o tym, że Varroa destructor odżywia się nie hemolimfą, a ciałkiem tłuszczowym pszczoły. To nie jest jeszcze ugruntowana i sprawdzona wielokrotnie informacja, ale zamieściłam ją w książce, ze względu na autorytety, które opowiadają się za nią.

10. Jeśli mowa, o autorytetach… Czy ustalenie faktów przysparzało sporo trudności? Często się zdarzało natrafiać na sprzeczne informacje na ten sam temat?

Do dzisiaj mam potężny problem z ustaleniem odpowiedzi na pytanie „Jak szybko rośnie larwa pszczoły?”. Wydawałoby się, że ze względu na prostą metodologię badań – zważenie larwy w każdym dniu życia – odpowiedź będzie jednoznaczna. Jednak nie jest! Dane znalezione w artykułach polskich, chińskich, amerykańskich i australijskich są sprzeczne albo pokrywają się tylko częściowo. Przed dodrukiem książki będę musiała przyjrzeć się temu pytaniu jeszcze raz. Co ciekawe w bardziej skomplikowanych kwestiach np. dotyczących zegara dobowego pszczół czy orientacji w terenie, naukowcy są bardziej zgodni i większość pytań ma jednoznaczne odpowiedzi.

11. Nie bałaś się strzelić jakiejś gafy?

Tak jak mówiłam wcześniej – do dzisiaj się boję, że coś pominęłam, czegoś nie doczytałam. Jednak myślę, że to dobrze. Autorzy, którzy są przekonani o swojej nieomylności i istnieniu jedynego słusznego źródła wiedzy, mogą zrobić więcej szkody poprzez propagowanie błędnych informacji niż popularyzatorzy nauki, którzy nie mają problemu z przyznaniem się do błędu. Myślę, że autor tekstów popularnonaukowych, który boi się palnąć głupotę i niejako zarazić nią czytelnika, podąża dobrą drogą. Jest zmotywowany, by drążyć, by zbadać temat z każdej strony. Nie musi być nieomylny – nieomylność nie jest ludzka – chce po prostu dzielić się jak najbardziej sprawdzoną wiedzą.

12. Książka została nagrodzona brązowym medalem na prestiżowym konkursie podczas tegorocznej Apimondii. Czy to wyróżnienie Cię zaskoczyło?

Tak! Konkurencja była ogromna! Przetłumaczyliśmy co prawda kawał tekstu, ale zastanawialiśmy się, czy to wystarczy. Co zainteresuje jury? Może dla nich nasze fakty to wiedza powszechna? Jednak okazało się, że zainteresowała ich nie tylko treść, lecz także piękny skład graficzny, który przygotował Bartek Janik z Wydawnictwa Pasieka. Kolega naprawdę się postarał i „365 faktów o pszczołach” jest przepiękne. To jego wielki sukces, bo to była pierwsza książka, którą składał. Ma doświadczenie, ale wcześniej zajmował się innymi projektami, np. katalogami branżowymi.

13. Na swoim profilu autorskim na fb zdradziłaś, że w przyszłości planujesz drugą część książki. Czy zostanie ona utrzymana w tej samej konwencji?

Tak. Już zbieram informacje. Tym razem jednak skupię się wyłącznie na najnowszych faktach naukowych. W pierwszej części, która ukazała się teraz, są też informacje dla laików i początkujących. Książkę czyta moja teściowa i bardzo jej się podoba (śmiech)! To znak, że treść jest przystępna także dla niej, osoby, która nie zna się na pszczołach. W drugiej części nie chcę podawać podstawowych danych (chyba że będę je uzupełniała o nowości albo obalała mity). Nie wiem, czy uda mi się zebrać aż 365 informacji, jednak znając zainteresowanie świata nauki pszczołami, może się udać!

14. Przy okazji obalasz też mit, że nauka jest dla naukowców. To kwestia doskonałej „narracji” i umiejętność opisania prostymi słowami skomplikowanych kwestii. Czy publikacje źródłowe byłyby równie przystępne i zrozumiałe dla osoby spoza środowiska naukowego?

Myślę, że głównym problemem jest nawet nienaukowy charakter artykułów, chociaż oschły, rzeczowy ton rzeczywiście może sprawiać problem, co bariera językowa. Większość tekstów, nawet polskich naukowców, jest pisana po angielsku. W dodatku językiem fachowym. Nie wystarczy, niestety, podstawowa znajomość języka obcego, trzeba opanować specjalistyczne słownictwo. Ja też, gdybym teraz wzięła do ręki artykuł po angielsku, ale z dziedziny ekonomii czy budownictwa, miałabym duże problemy z dobrym zrozumieniem treści. Natomiast angielskie słownictwo biologiczne, pszczelarskie, szlifowałam już na studiach do prac inżynierskich i magisterskiej. Myślę, że to główny problem z postępem nauki w Polsce i rozprzestrzenianiem wiedzy – artykuły naukowe są drogie, trudno dostępne, a dodatkową przeszkodę stanowi język publikacji.

Dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia i wytrwałości w docieraniu do nowych faktów o pszczołach.

Rozmawiała Teresa Kobiałka

Fragmenty książki można przeczytać tutaj

Publikacja dostępna jest w Wydawnictwie Pasieka oraz u najlepszych dystrybutorów


z Polski

21-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sześć szkoleń online!

z Polski

12-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie pszczół przez lecznicze paski?

z Polski

05-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Darmowa konferencja COLLOS!

z Polski

05-10-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zielony projekt, czyli Pszczela Hala!

z Polski

17-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Miód a podatek cukrowy

z Polski

16-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kradzież ramek z czerwiem

z Polski

07-09-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś przewrócił ule

z Polski

31-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zalano ropą pszczoły

z Polski

10-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Sopocie rosną łąki kwietne

z Polski

03-08-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Mniej miodu – wyższa cena

z Polski

31-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Schwytano złodziei uli!

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złotoporek niemiły zgnilcowi

z Polski

28-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dan Cake uruchomił miejską pasiekę

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

IJHARS kontroluje targi i sklepy

z Polski

03-07-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Komunikat w sprawie APIRogów

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

I w Gdańsku można mieć pszczoły

z Polski

29-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Adoptuj donicę w Katowicach!

z Polski

09-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bezpłatny kurs zawodowy dla pszczelarzy

z Polski

03-06-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zrzutka na poszkodowanego pszczelarza

z Polski

26-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Wągrowcu padło 141 rodzin pszczelich

z Polski

20-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woskomat szybko i tanio oceni wosk

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarze przyskrzynili złodzieja uli

z Polski

18-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Seryjny truciciel pszczół w Sroczynie

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono osiem uli z okolic Trzcianki

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Oglądaj za darmo „Krainę miodu”!

z Polski

08-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Bees & Flowers

z Polski

07-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dobre chwasty! Nie ścinaj nam głów

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ktoś regularnie truje pszczoły

z Polski

05-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodzieje uli zatrzymani

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedzie grasują w pasiekach

z Polski

04-05-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz walczy o sprawiedliwość

z Polski

29-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Woda dla pszczoły

z Polski

23-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule w gminie Bartoszyce

z Polski

20-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły się wożą

z Polski

17-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Barlinku spłonęły pszczoły

z Polski

15-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Książu Śląskim spłonęły ule

z Polski

09-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

UWAGA! Zamykamy sklep stacjonarny!

z Polski

06-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono ule koło Olecka

z Polski

01-04-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Cena za miód z krokusów

z Polski

18-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarz prosi o pomoc

z Polski

17-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Apel Polskiego Związku Pszczelarskiego

z Polski

11-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Targi ApiRogów - zmiana terminu!

z Polski

09-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wandale zniszczyli pasiekę

z Polski

06-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Są pszczoły - jest życie!

z Polski

03-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Fałszerze miodu jak dealerzy kokainy

z Polski

02-03-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na domek dla owadów

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pierwsza pomoc przy użądleniu

z Polski

19-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Lubelskie – wspólnie dla pszczół

z Polski

11-02-2020, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Proces za użądlenie

z Polski

05-02-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Prosimy o pomoc!

z Polski

30-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Odszedł Edmund Dymek

z Polski

22-01-2020, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Słynny cytat Einsteina jest zmyślony

z Polski

07-01-2020, Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir

Gdy głód zagląda w oczy

z Polski

02-12-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sukces prudnickiego pszczelarza

z Polski

27-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Trwa nabór wniosków na rozwój RHD

z Polski

08-11-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Belwederze stanęły ule

z Polski

29-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczone ule w Nadleśnictwie Krasiczyn

z Polski

24-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Głuchołazy - celowe wytrucie pszczół

z Polski

14-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczono legnicką pasiekę

z Polski

04-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kulturalne pszczoły na dachu filharmonii

z Polski

03-10-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Koszalinie powstanie pasieka

z Polski

23-09-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Po prostu pomagać! #TAKdlaPszczół

z Polski

30-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

54 ogniska zgnilca w Polsce

z Polski

19-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Brzeszcze – kolejne ognisko zgnilca

z Polski

16-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Spór o maliny w Maleninie

z Polski

09-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

W Gliwicach nieznany sprawca zatopił ule

z Polski

07-08-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Złodziej miodu zmarł od użądleń

z Polski

29-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wałbrzych sieje łąki

z Polski

24-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

GPS w ulu doprowadził do złodzieja

z Polski

17-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Elana Toruń wspiera pszczoły

z Polski

12-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Andżelika Borys odwiedziła Apilandię

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie 50 rodzin w Wysokiej

z Polski

10-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dwa miliony złotych na węzę

z Polski

03-07-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Niedźwiedź Józefek zniszczył ul

z Polski

19-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Olkusz rozda setkę uli

z Polski

06-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wymordowano pszczoły pianką budowlaną

z Polski

05-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Udostępnij spot – ufunduj ule!

z Polski

03-06-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Skradziono miód, spalono ule

z Polski

29-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zgnilec amerykański w Krakowie

z Polski

28-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wytrucie pszczół w lubelskim

z Polski

28-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Sprawca utopienia pszczół zatrzymany

z Polski

24-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejna kradzież uli

z Polski

22-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Wandale wrzucili ule do jeziora

z Polski

22-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Masowa śmierć pszczół w Gostyniu

z Polski

17-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

PZP otworzył nabór na kursy w Kamiannej

z Polski

13-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Celowe podpalenie uli w Wieprzycach

z Polski

13-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

1000 zł za złapanie złodzieja

z Polski

10-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczoły z salonu Ferrari

z Polski

08-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Pszczelarska przyjaźń polsko-czeska

z Polski

06-05-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zniszczona pasieka – szukamy sprawcy!

z Polski

26-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie myl mniszka z mleczem!

z Polski

24-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kwitnie czeremcha zwyczajna

z Polski

16-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Zbiórka na Kubę. Prosimy o pomoc!

z Polski

08-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nie ma lipy w Rytlu – fotorelacja

z Polski

08-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Kolejne ognisko zgnilca

z Polski

01-04-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Za tydzień pszczoły znikną z Polski

z Polski

26-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Prośba o pomoc w złapaniu złodzieja

z Polski

25-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Gdynia zezwoli na ule w mieście

z Polski

18-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ujęto złodzieja uli

z Polski

15-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Konkurs na Pszczelarza Roku

z Polski

11-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Dotacje na ochronę owadów zapylających

z Polski

08-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Nagroda za złodzieja uli

z Polski

01-03-2019, Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna

Ogień zabił 65 rodzin pszczelich

z Polski

20-12-2018, Pasieka - avatar Pasieka

WYNIKI KONKURSU FOTO 2018

z Polski

26-07-2018, Ryszard Krzyśka - avatar Ryszard Krzyśka

ULmonitor

z Polski

08-05-2018, Pasieka - avatar Pasieka

Pasieka Newsletter

z Polski

14-04-2016, Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa

Pasieka poleca film „Łowcy miodu”

z Polski

Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Sześć szkoleń online! Zdjęcie: Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego. Lokalna Organizacja...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 21-10-2020

Jak RPA radzi sobie ze złodziejami uli? Zdjęcie: @user11472009, freepik. Pszczelarstwo...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 20-10-2020

Mołdawia - trudny sezon pszczelarski Zdjęcie: USAID Digital Development, Flickr. Według...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 20-10-2020

Pozytywne zmiany w indyjskim pszczelarstwie Zdjęcie: shalender, Pixabay Indie utrzymują środkową...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 19-10-2020

Mikrobiom pszczoły, a jej zapach Zdjęcie: pixabay. Rozpoznawanie „swoich i obcych”...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-10-2020

Australia – intensywna współpraca pszczelarzy i producentów migdałów Zdjęcie: Pixabay. Bum...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 15-10-2020

Francja chce czasowo przywrócić neonikotynoidy do użytku Zdjęcie: Stanze, flickr. Trzeciego...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-10-2020

   Nowa pasieka edukacyjna w zachodniopomorskim Zdjęcie: megafilm, freepik. Ośrodek Doradztwa Rolniczego...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-10-2020

Wytrucie pszczół przez lecznicze paski? Autor: Teresa Kobiałka. Tadeusz Struk, który...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 12-10-2020