fbpx

NEWS:

Sprzęt pszczelarski jest drogi.
Jak zminimalizować koszty?

Na spotkaniach branżowych podnoszą się głosy mówiące o tym, że sprzęt pszczelarski jest drogi. Być może tak jest, choć podkreślić należy, że specjalistyczny sprzęt zawsze jest kosztowny. Wiele zależy też od skali, w jakiej prowadzona jest pasieka. Chodzi o pracę, którą urządzenia będą wykonywać – czy warto je kupić, a także o dochody, które gospodarstwo generuje. Jeśli są one wysokie, zakup tej samej maszyny czy ula będzie mniej odczuwalną finansowo inwestycją niż w przypadku pasieki, która jest mniej dochodowa.

K2300
Fot. Elnur Amikishiyev

Formą generowania oszczędności znaną i praktykowaną przez pszczelarzy od lat są zakupy sprzętu w ramach programu Wsparcia Rynku Produktów Pszczelich. Korzystając z form refundacji przyznawanych przez KOWR, można uzyskać zwrot poniesionych kosztów na zakupy sprzętu do miodobrań, obróbki wosku, prowadzenia gospodarki wędrownej i inne jeszcze.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Taki przypadek dotyczy na przykład zamawiania paszy na zimę – zdarzają się oferty ze stopniowo obniżającą się ceną wraz ze wzrostem liczby załadowanych pokarmem palet. Nie ma przy tym znaczenia, czy zamówienie jest realizowane dla jednego klienta, czy dla grupy pszczelarzy. Ten sam mechanizm można przenieść w inne obszary pszczelarskiego sektora. Zamawiając w stolarni ramki liczone w tysiącach czy dziesiątkach tysięcy, także można liczyć na upusty. Z pewnością to samo dotyczyć może grupowego kupowania uli.

K2300
Fot. two rabbits

Ze współdziałania płyną inne jeszcze korzyści. Niektóre urządzenia w pasiekach wykorzystywane są tak sporadycznie, że nie ma sensu, by pozostawały na stałym ich wyposażeniu. Sprzęt taki jak młynki do pozyskiwania pierzgi, prasy do produkcji węzy czy autoklawy można śmiało kupować wspólnie. Decyzja taka wymaga wzajemnego zaufania i zrozumienia, ale w gronie osób dobrze się znających jest możliwa do podjęcia. Niektóre czynności można też skomercjalizować.

Przynajmniej w teorii można wyobrazić sobie, że w każdej organizacji jest jedna czy dwie osoby, które dysponują profesjonalnym sprzętem i umiejętnościami odymiania pszczół substancjami zwalczającymi warrozę. Czy każdy jej członek w takim przypadku potrzebowałby posiadać własne sublimatory do kwasów organicznych, czy odymiacze do apiwarolu, maski z filtrami i inne elementy odzieży ochronnej? Wreszcie pozostaje kwestia zakupów na rynku wtórnym.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Dodatkowo są publikowane w Internecie na stronach pasiek, forach pszczelarskich czy w ogólnych serwisach umożliwiających wymianę handlową wszelkimi dobrami. ■


Rok w pasiece

Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

W telegraficznym skrócie Polska » Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę...

Pasieka 4/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-06-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 1. Patogeny pszczoły miodnej...

Pasieka 4/2021

Anna Gajda, Ewa Mazur - avatar Anna Gajda, Ewa Mazur, 08-06-2021

Ultradźwiękowe zwalczanie Varroa dectructor z wykorzystaniem emitera sonicznego Pomysł wykorzystania...

Pasieka 4/2021

Surowiec Marian - avatar Surowiec Marian, 08-06-2021

Miód gryczany pod lupą Miód gryczany to najciemniejszy odmianowy polski...

Pasieka 4/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 08-06-2021

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 2. W...

Pasieka 4/2021

Amor Rafał - avatar Amor Rafał, 08-06-2021

Szybsze i wygodniejsze rozlewanie miodu, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 4/2021

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 08-06-2021

Ogłoszenia drobne (lipiec - sierpień 2021) Produkty pszczele » Pyłek kwiatowy...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021