fbpx

NEWS:

Tabletki dla pszczół.
Czy warroza to na pewno łyka?

Oczywiście każdy pszczelarz wie, że to tabletki do spalania w ulu, a nie podania doustnego, co w przypadku zarówno owadów, jak i roztoczy byłoby nieco problematyczne.

Rozwiejmy jednak wątpliwości dotyczące prawidłowego stosowania Apiwarolu, bo o nim tu mowa. Jedna dawka to jedna tabletka i na raz nie powinno się spalać ich więcej ani mniej niezależnie od wielkości rodziny. Ważne jest, aby dopilnować całkowitego spalenia się tabletki, gdyż tylko wtedy lek znajdzie się w rodzinie w odpowiednim stężeniu. Ważny jest tu czas. Tabletka powinna się swobodnie tlić w uszczelnionym ulu przez 20 minut (po tym czasie oczywiście otwieramy wylotek i wentylację). Nie bez znaczenia jest położenie tabletki. Powinna się ona znaleźć centralnie pod gniazdem, a jednocześnie nie dotykać dennicy. Chodzi o to, żeby obie strony tabletki spaliły się równomiernie, inaczej nie podamy całej dawki. Można to osiągnąć na kilka sposobów:

Varroa destructor
Fot. Gilles San Martin, USDA

1. Podawać tabletkę na zagiętym ruszcie z drutu.

2. Wsuwać na stoliku zrobionym z metalowej siatki.

3. Wrzucać na środek osiatkowanej dennicy i zasuwać szufladę (pod warunkiem, że szuflada jest odpowiednio daleko, aby tląca się tabletka jej nie uszkodziła).

4. Wsunąć na podajniku zrobionym z metalowej płytki lub drutu, które będą stanowiły rączkę naszego urządzenia, pinezki lub gwoździka i metalowego kapsla (np. od napoju gazowanego). Płytka musi być na tyle długa, aby wsunięcie jej przez wylotek umożliwiło łatwe osiągnięcie środka dennicy. Do płytki przybijamy pinezką lub gwoździkiem kapsel tak, aby stworzyła nam się „łyżeczka”. Ostrze gwoździka lub pinezki powinno wystawać na kilka milimetrów z naszej łyżeczki po to, aby położona na niej tabletka nie dotykała swoją spodnią stroną wnętrza kapsla i mogła swobodnie się tlić.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Ze względu na możliwość toksycznego działania amitrazu na organizm ludzki, zabieg fumigacji rodzin należy zawsze przeprowadzać w masce chroniącej drogi oddechowe, okularach ochronnych oraz gumowych rękawiczkach, innymi słowy – pszczelarze nie mają warrozy, więc nie powinni się na nią leczyć.

K2300
Fot. Roman Dudzik

Aby warroza „łyknęła” nasze zabiegi zwalczające, należy pamiętać o błędach, jakie możemy popełnić i starać się oczywiście ich unikać. Jak wiadomo, każdy człowiek pragnie ułatwić sobie pracę lub ją skrócić. Dlatego powstały elektryczne odymiacze do podawania Apiwarolu. Badania pokazały jednak, że ich stosowanie obniża skuteczność leczenia. Dzieje się tak dlatego, że wtłaczając dym do ula, tworzymy w jego wnętrzu niewielkie nadciśnienie, a fizykę dość trudno oszukać i mimo uszczelnień, dym zwykle znajduje wtedy jakieś ujście i znacznie zmniejsza nam się dawka leku, a co za tym idzie, obniża skuteczność zabiegu. Ponadto w dyszy wyprowadzającej dym w większości odymiaczy amitraz osadza się od środka i mimo że wdmuchujemy do ula dym, to nie zawiera on już leku…

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

K2300
Fot. xiSerge, Pixabay

Na koniec chcę zwrócić uwagę na fakt, że w niektórych sytuacjach „tabletki na warrozę” są dla naszych rodzin jedyną deską ratunku. Mianowicie, załóżmy, że sezon się przedłuża ze względu na wysokie temperatury we wrześniu i czasem nawet październiku, a monitoring liczby roztoczy pokazał, że rodziny są bardzo silnie porażone, jednak dalej jest w nich czerw.

Jest już za późno by podać paski, bo mimo wszystko niedługo zrobi się zimno i przestaną one być skuteczne (nie podamy całej dawki z paska), a pszczoły są w na tyle opłakanym stanie, że nie możemy czekać na podanie kwasu szczawiowego. Wtedy najlepszym wyjściem jest odymienie Apiwarolem czterokrotnie w odstępach pięciodniowych, co zapewni nam „trafienie” lekiem kolejnych roztoczy wychodzących wraz z wygryzającym się czerwiem i poprawienie sytuacji warrozowej w rodzinie najczęściej tuż przed chłodami. ■

K2300 Uwaga! Zgodnie z obecnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas stosowania leków, w kontakcie z Apiwarolem należy używać rękawiczek jednorazowych a zabiegi wykonywać w masce ochronnej. Przed zastosowaniem leczniczych produktów weterynaryjnych zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, a w przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"

Rok w pasiece


Rok w pasiece

Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

W telegraficznym skrócie Polska » Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę...

Pasieka 4/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-06-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 1. Patogeny pszczoły miodnej...

Pasieka 4/2021

Anna Gajda, Ewa Mazur - avatar Anna Gajda, Ewa Mazur, 08-06-2021

Ultradźwiękowe zwalczanie Varroa dectructor z wykorzystaniem emitera sonicznego Pomysł wykorzystania...

Pasieka 4/2021

Surowiec Marian - avatar Surowiec Marian, 08-06-2021

Miód gryczany pod lupą Miód gryczany to najciemniejszy odmianowy polski...

Pasieka 4/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 08-06-2021

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 2. W...

Pasieka 4/2021

Amor Rafał - avatar Amor Rafał, 08-06-2021

Szybsze i wygodniejsze rozlewanie miodu, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 4/2021

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 08-06-2021

Ogłoszenia drobne (lipiec - sierpień 2021) Produkty pszczele » Pyłek kwiatowy...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021