fbpx

NEWS:

Waga w pasiece

Nowoczesne pszczelarstwo polega na właściwym stymulowaniu rodziny pszczelej i kierowaniu jej rozwojem. Nieodzownym czynnikiem, który je umożliwia jest wszechstronna i rzetelna wiedza oraz umiejętność obserwacji życia pszczół, ich biologii i wyciąganie właściwych wniosków. Połączenie mądrej pracy hodowlanej z rozważną gospodarką pasieczną to sedno oraz piękno pszczelarstwa.


Pszczelarz z Lublina, Józef Jasina
wraz z synem Grzegorzem prezentuje
wagę elektroniczną na spotkaniu
pszczelarzy

Dzisiaj bez pomocy człowieka pszczoła nie ma szans na przeżycie, zwłaszcza w pierwszym okresie. Powszechna chemizacja wszelkich upraw negatywnie wpływa na pszczoły, które są systematycznie podtruwane, co zdecydowanie obniża produkcję miodu.

We wzorowo prowadzonej pasiece bardzo przydatna jest waga pasieczna z ulem kontrolnym. Waga jest urządzeniem służącym do pomiaru masy, może rejestrować jej przybytki lub ubytki. Masa ula zmienia się w zależności od stanu rodziny i pory sezonu pszczelarskiego.

Waga umożliwia stałą kontrolę przybytków i ubytków w ulu i na tej podstawie wyciąganie wniosków o tym co dzieje się w pasiece w danym momencie. Stałe ważenie ula kontrolnego odbywa się od pierwszego maja do pierwszego września w pasiece stacjonarnej lub na każdym pożytku w pasiece wędrownej.

Na wędrówce ul najczęściej ważony jest okazjonalnie, wtedy gdy pszczelarz jest w pasiece. To wystarcza, aby mieć obraz tego jak nektarują rośliny i jak wykorzystywane są pożytki przez pszczoły.


Waga elektroniczna

Ważenie ula kontrolnego niekiedy dokonuje się w czasie zimy w celu ustalenia spożycia zapasów pokarmu. Wtedy kontrolę wagi dokonuje się rzadziej, np. raz na dziesięć dni.

Wszelkie zmiany ciężaru ula spowodowane przez pszczelarza (dodanie nadstawek, zabranie miodu itp.) należy odnotować i skorygować wagę ula. Przy okazji robienia notatek wagowych można zapisywać uwagi dotyczące pogody (nasłonecznienie, temperatura, opady, wiatr).

Ważenia ula powinniśmy dokonywać o tej samej porze dnia – najlepiej robić to wieczorem po ustaniu lotu pszczół. Wtedy pomiary są porównywalne, gdyż wszystkie pszczoły są w ulu.

Ul na wadze zabezpiecza się obudową chroniącą przed opadami atmosferycznymi, co mogłoby wpływać na rzetelność wyników ważenia ula. Najczęściej jest to zabezpieczenie w formie altanki ogrodzonej z trzech stron płotkiem.

W celu łatwego i wygodnego dostępu do wagi oraz umożliwienia przeglądów, płotek od tyłu wagi jest w formie otwieranych drzwiczek. W pasiekach wędrownych waga jest najczęściej pod ulem bez żadnego zadaszenia, ustawiona w taki sposób, aby była jak najmniej widoczna.


Typowa waga pasieczna.
Do niedawna wykorzystywane były
tylko takie, spełniały swoją rolę
bardzo dobrze

Tradycyjne wagi pasieczne

Do niedawna były używane tylko wagi tradycyjne mechaniczne, pneumatyczne lub hydrauliczne. Są one używane nadal i będą jeszcze używane długo. Doskonale spełniają swoją rolę w pasiekach stacjonarnych. Mogą być używane również w pasiekach wędrownych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych ePrenumeratorów

Mieczysław Janik
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fotografie: Mieczysław Janik


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Lot trzmiela Ostatnio w telewizji pojawiła się reklama pewnego produktu...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-02-2021

Coraz mniej gatunków pszczół? Zdjęcie: Pixabay. Analizy Global Biodiversity Information Facility...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 22-02-2021

Konkurs na 18 „Pasieki”! By uczcić 18 lat na rynku...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 19-02-2021

Odpowiedzą za spalenie pasieki Zdjęcie: wiltshire999.co.uk Dwóch nastolatków i jeden osiemnastolatek odpowiedzą...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 18-02-2021

Psi nos na tropie zgnilca Zdjęcie: Pixabay. W Nowej Zelandii zgnilec...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-02-2021

Przypominamy! Oferujemy dofinansowywany sprzęt pszczelarski i zniżki! Rozpoczyna się drugi...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-02-2021

Kolejne zamrożone rodziny pszczele Zdjęcia: Bartłomiej Stolarczuk.  Dziesiątego lutego w pasiece Elisabeth...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-02-2021

Brexit – co z importem pszczół? Zdjęcie: Pixabay. Import pszczół do...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-02-2021

Kryzys w pszczelarstwie RPA trwa Zdjęcie: Freepik Eksperci twierdzą, że pszczelarstwo...

ze świata

Wielińska Agnieszka - avatar Wielińska Agnieszka, 12-02-2021