fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 26

Pszczelarstwo bez barier

P1420131%20(2)
Pan Andrzej przy specjalnie dostosowanej miodarce , która została nagrodzona złotym medalem na Apimondii 2019. Fot. Magda Duszczyk

Czasem zdarzają się chwile, które dotychczasowe życie wywracają, demolują na zawsze. Powrót do normalnego życia jest bardzo trudny, a wręcz wydaje się niemożliwy. Odnalezienie się w nowym, często darowanym życiu, jest jak zdobycie korony Himalajów.

Taki los spotkał Andrzeja – młodego silnego mężczyznę na starcie w dorosłość. Był wieczór, na przejazd kolejowy nagle nadjechał samochód, uderzył w pieszego, a kierowca zbiegł z miejsca wypadku, nie udzielając pomocy i pozostawiając ofiarę na torach – tragedia.

Potem miesiące w szpitalach, kilka operacji, 7 miesięcy w hospicjum, wiele lat rehabilitacji. W konsekwencji pozostała perspektywa życia na wózku inwalidzkim. Mimo wszystko pozostały mu marzenia i wielka chęć życia w całkowicie nowej sytuacji, przybywania wśród ludzi, bycia potrzebnym.

Takich ludzi są tysiące, a często ich nie znamy, mimo że są naszymi sąsiadami.

P1420160%20(2)
Fot. Magda Duszczyk

Jesienią 2018 zapadła decyzja o powołaniu Fundacji Apikultura, do której zostałem zaproszony w charakterze członka Rady Fundacji. Podczas dyskusji nad kształtowaniem przyszłej fundacji zaproponowałem, aby wpisać cel: wypracowanie modelu wsparcia dla osób niepełnosprawnych prowadzących i zainteresowanych prowadzeniem pasieki w kierunku umożliwienia korzystania z programów pomocowych ze środków PFRON, Instytucji i Fundacji wspierających osoby niepełnosprawne, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu, likwidujące bariery oraz wspierających aktywizację zawodową i społeczną.

P3280408
Od lewej Tomasz Lysoń, Waldemar Badeński, Tadeusz Dylon, Andrej Sewer, Rafał Krawczyk. Fot. Grzegorz Pałys

Dowiedzieliśmy się, że w świecie pszczelarstwa jest człowiek, który ma duże doświadczenie w tym zakresie, żyje w Słowenii, byłej Jugosławii, gdzie ludzie doświadczyli jeszcze niedawno okrucieństwa wojny, która odcisnęła straszne piętno śmierci i kalectwa tysięcy mieszkańców tego terytorium.

Ten człowiek to Andrej Sewer ze Słoweńskiego Związku Pszczelarzy, pasjonat oddany wspieraniu pszczelarzy inwalidów. Postanowiliśmy zaprosić go do Polski.

P3280239
Od lewej Barbara Łysoń, Andrej Sewer Fot. Grzegorz Pałys

W grudniu 2018 Andrej Sewer ze Słowenii pokazał nam prezentację pszczelarstwa dla ludzi na wózkach. Wszyscy obecni byli pod ogromnym wrażeniem. Wydawało się to niemożliwe. Nawet ja z osobistym doświadczeniem niepełnosprawności poczułem się bardzo sprawnym pszczelarzem w stosunku do ludzi, których pracę z pszczołami pokazał pan Sewer.

Postanowiliśmy czynnie włączyć się w propagowanie naszej zacnej profesji wśród osób tak ciężko doświadczonych przez los. Zwróciliśmy się do Prezydenta PZP Tadeusza Dylona o wsparcie inicjatywy, aby w naszym kraju wzorem Słowenii odnaleźć ludzi, którym moglibyśmy pomoc, wykorzystując nasz potencjał technologiczny i wielką ochotę czynienia czegoś wyjątkowo pozytywnego.

Wiedziałem, że w Elblągu jest klub sportowy Atak, niezwykły, ponieważ w nim sport uprawiają ludzie niepełnosprawni, siatkówka na siedząco, hokej, lekkoatletyka, biegi uliczne (na wózkach) i wiele innych dyscyplin, w których zawodnicy klubu mają wielkie osiągnięcia na arenie sportu niepełnosprawnych w Polsce i Europie.

Pojechałem na spotkanie z Prezesem Klubu, Tomkiem Woźnym i przedstawiłem mu nasz pomysł, który spotkał się z dużym zainteresowaniem. Natychmiast zaproponował mi współpracę z człowiekiem, który nie ukrywał, że od dziecka marzył o tym, by być pszczelarzem. Tak poznałem Andrzeja, pierwszego niepełnosprawnego pszczelarza na wózku wśród członków Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu, z którym postanowiliśmy wspólnie wypracować model pszczelarstwa bez barier. Wiemy, że nam się uda, wiemy, że można.

O rozwoju tej dyscypliny pszczelarstwa będziemy informować i jesteśmy przekonani, że nasza praca z Andrzejem przyniesie nowe perspektywy dla ludzi niepełnosprawnych w naszym kraju.

Waldemar Badeński
Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Korzystaj z e-Prenumeraty na www.pasieka24.pl i w aplikacji mobilnej.Ciesz się pełnym dostępem do wszystkich książek i czasopism Wydawnictwa "Pasieka" Sprawdź jak szeroką bazę wiedzy pszczelarskiej...

Ostatnio dodane

TESCO wycofało ze sprzedaży fałszowane miody Zdjęcie: natashabreen W listopadzie angielska...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 05-12-2019

W telegraficznym skrócie POLSKA Poznań/Warszawa Politycy angażują się w ochronę pszczół. Prezydent...

Pasieka 1/2020

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 04-12-2019

Kupuj polski miód Pszczelarze doskonale wiedzą, dlaczego lokalny miód jest...

Pasieka 1/2020

Kobiałka Teresa  - avatar Kobiałka Teresa , 04-12-2019

Pszczelarskie kompendium wiedzy o warrozie, cz. 4. Przeciwwarrozowe produkty...

Pasieka 1/2020

Gajda Anna - avatar Gajda Anna, 04-12-2019

Czym pszczelarze powinni się kierować przy wyborze matek W poprzednim...

Pasieka 1/2020

Bieńkowska Małgorzata - avatar Bieńkowska Małgorzata, 04-12-2019

Czy mikrofale pochodzące z kuchenki mikrofalowej wpływają na jakość...

Pasieka 1/2020

Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski - avatar Konstancja Jabłońska, Mateusz Grabowski, 04-12-2019

Pszczoły też chodzą na grzyby O tym, że wiele owadów...

Pasieka 1/2020

Rafał Szyrszeń - avatar Rafał Szyrszeń, 04-12-2019

To, co dla nas najważniejsze Zaczyna się nowy rok i...

Pasieka 1/2020

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 04-12-2019

Wytapianie wosku – przegląd rozwiązań sprzętowych Umiejętne gospodarowanie woskiem w...

Pasieka 1/2020

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 04-12-2019