fbpx

NEWS:


Moja gospodarka pasieczna

Brat Adam

nr katalogowy: K037
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-924214-4-3
stron: 113
wymiary: 160 mm x 230 mm


Jest to pozycja, którą z czystym sumieniem można polecić zarówno entuzjastom pszczoły Buckfast jak i jej przeciwnikom.
Wcześniejsze, obcojęzyczne wydania powodowały często radykalne zmiany w gospodarce pasiecznej w pasiekach Niemiec, Grecji czy Włoch.
Pozycja ta zawiera raptem trzy rozdziały: pszczoła – ul – gospodarka pasieczna, hodowla i cele hodowlane, produkcja miodu pitnego. I pomimo to, wnosi tak wiele nowatorskich tez, że na pewno spowoduje spore zamieszanie w „pszczelarskim światku” i to nie tylko wśród miłośników pszczoły Buckfast.





Hodowla pszczół

prof. dr. hab. Jerzy Wilde,
prof. dr. hab. Jarosław Prabucki

nr katalogowy: K039
Oprawa: twarda
ISBN 978-83-09-01039-5
stron: 496
wymiary: 170 mm x 245 mm



„Hodowla pszczół” to nowoczesny podręcznik akademicki, którego Autorami są najwybitniejsi polscy specjaliści z zakresu pszczelarstwa. Przedstawiając najważniejsze zagadnienia z hodowli pszczół wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie, poparte najnowszymi doniesieniami z literatury fachowej.
Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów uczelni rolniczych, ale mogą z niej korzystać również wszyscy hodowcy pszczół, zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, którzy chcieliby zgłębić swoją pszczelarską wiedzę i lepiej zrozumieć pszczoły - owady niezwykłe, funkcjonujące w idealnie zorganizowanym społeczeństwie i nieustannie integrujące człowieka swoimi zachowaniami.




Święta pszczoła

Romuald Wróblewski

nr katalogowy: K038
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-924214-6-7
stron: 117
wymiary: 160 mm x 230 mm



Jest to drugie już wydanie niezwykle ciekawej pozycji autorstwa doktora Romualda Wróblewskiego przygotowanej z okazji XXXI Kongresu Apimondii w Polsce. Wydanie to nieco różni się od pierwszego, zostało poprawione i uzupełnione. „Święta pszczoła” stanowi swojego rodzaju perełkę ze względu na niski nakład pierwszego wydania.
Książka bez wątpienia zainteresuje wszystkich miłośników historii pszczoły i pszczelarstwa oraz ich roli w kulturze światowej od czasów najdawniejszych do dzisiaj. Autor znany jest również z takich pozycji jak: „Barcie, kłody, kószki i ule polskie”, „Miodosytnictwo”, „Polskie pszczelarstwo”, „Wierzenie i obyczaje pszczelarzy polskich”, „Krótka historia pszczelarstwa polskiego”.



Pszczoły miodne

Armin Spürgin

nr katalogowy: K034
Oprawa: miękka
ISBN 978-83-72-43736-5
stron: 120
wymiary: 165 mm x 210 mm



Życie pszczół miodnych i struktura ich królestwa to jedne z najbardziej fascynujących zjawisk natury. O tym fenomenie opowiada ta książka, wprowadzając jednocześnie w świat pszczelarstwa. Zaczynając od historii pszczelarstwa i przedstawienia istotnej roli pszczół w przyrodzie, autor książki przechodzi do omówienia budowy ciała pszczoły miodnej, struktury rodziny, systemu komunikacji pszczół i procesu powstawania miodu. W tym bogato ilustrowanym kolorowymi zdjęciami i rysunkami poradniku poruszono także tematy dotyczące chorób pszczół, rójki i metod obchodzenia się z pszczołami.




Film o pszczołach

W zapowiedzi reklamowej filmu możemy wyczytać takie oto zdanie:
„(…) komedia, która zmieni twoje spojrzenie na świat mieszkańców ula!”
Czy jest to prawda i na ile może ona zmienić spojrzenie przeciętnego obywatela na temat pszczoły, owada tak fascynującego jak i tajemniczego? Na pewno tym, którzy obejrzą ten film przybliżony zostanie tajemniczy świat pszczół. Należy nadmienić, że film jest kierowany do młodych widzów. Jest to animacja komputerowa, przeznaczona głównie dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko. Dla dorosłych oglądających ten film może on być również ciekawy. Doszukamy się w nim pewnej głębi w odniesieniu do funkcjonowania świata ludzi i pszczół.
Szczególnie z punktu widzenia pszczelarza film jest jak najbardziej godny polecenia, głównie ze względu na to, że podnosi on świadomość przeciętnego zjadacza chleba i miodu, związaną z życiem rodziny pszczelej.
W filmie pokazany jest świat widziany oczami pszczoły, a szczególnie jednego z jej przedstawicieli o imieniu Barry. Ten świeżo upieczony absolwent pszczelego uniwersytetu pragnie od życia czegoś więcej niż nieuniknionej kariery w miodowym biznesie, polegającym na ciężkiej pracy przy oblatywaniu kwiatów i zbieraniu nektaru.
Wykorzystuje więc nadarzającą się okazję i wyrywa się z ula. To poszukiwanie wolności prowadzi go do świata, którego nie wyobrażał sobie nawet w najśmielszych marzeniach. W nowym świecie Barry poznaje kwiaciarkę o imieniu Vanessa i dla niej łamie kardynalną zasadę rządzącą światem pszczół: nigdy nie rozmawiać z człowiekiem! Przyjaźń między nowymi znajomymi szybko się rozwija, a Barry przechodzi ekspresowy kurs radzenia sobie w świecie ludzi. Z czasem odkrywa, że produkowane w pocie i znoju pszczele bogactwo – miód – stoi sobie jak gdyby nigdy nic na półkach w sklepie i może być kupiony przez każdego, kto tylko ma na to ochotę. Zaszokowany swoim odkryciem i jawną niesprawiedliwością postanawia pozwać rasę ludzką do sądu o kradzież pszczelego specjału i bezprawne zbijanie na nim fortuny.
To z grubsza zarys całej filmowej historii, którą ogląda się miło i sympatycznie. Odbiega w sposób zdecydowany od powszechnie oferowanych produkcji związanych przede wszystkim z przemocą.


Mieczysław Janik

Polska wersja językowa
(polski dubbing, polskie napisy)
Czas trwania: 87 min
Dodatki: bezpośredni dostęp do scen, reportaże o realizacji, oto Barry B. Benson,
teledysk „We Got The Bee”,
gra: Być pszczółką, opcje na DVD ROM i cały rój innych materiałów dodatkowych...



Nowe przygody Kubusia Puchatka: Wielki napad na miód

Przyłącz się do swoich dobrych przyjaciół - mieszkańców Stumilowego Lasu - Kubusia Puchatka, który wiecznie ma ochotę na małe co nieco, Prosiaczka, rozbrykanego Tygryska, melancholijnego Kłapouchego i wielu, wielu innych. Film oparty jest na doskonale znanej wszystkim dzieciom od lat 1 do 100 książce A. A. Milne’a. Są to jednak zupełnie „Nowe przygody Kubusia Puchatka”, które rozbawią Cię, może troszkę przestraszą, ale przede wszystkim ożywią Twoją wyobraźnię. W opowiadaniu „Wielki napad na miód” Kubuś Puchatek udowadnia, że nie jest odpowiedzialny za zniknięcie całego miodu ze Stumilowego Lasu, ujawniając prawdziwych sprawców kradzieży. W historyjce „Najlepsza zabawka” Puchatek i wszyscy jego przyjaciele myślą, że stracili miłość Krzysia, gdy znajdują w Stumilowym Lesie lśniącą nowością maskotkę. Płyta zawiera również opowiadanie
„W paski”.

Polska wersja językowa
(polski dubbing, polskie napisy)
Czas trwania: 44 min



 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"