fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 34

Wytapianie wosku – przegląd rozwiązań sprzętowych

Umiejętne gospodarowanie woskiem w pasiece rozwiązuje kilka problemów. Systematyczne wycofywanie plastrów po 2 latach ich użytkowania to element troski o zdrowotność rodzin pszczelich i działanie o charakterze profilaktycznym.

Dodatkowo pozyskiwanie bardzo wysokiej jakości wosku z odsklepin i dzikiej zabudowy pozwala na wygospodarowanie zasobu surowca, który można powierzyć wyspecjalizowanemu zakładowi do produkcji węzy lub z którego jej arkusze można wykonać samemu. Takie rozwiązania są znacznie tańsze i bezpieczniejsze dla pszczół niż zakup węzy wyprodukowanej z wosku pochodzącego z innych gospodarstw.

wosk_DSC_0018_RD
Fot. Roman Dudzik

Topiarki słoneczne

Bez względu na rozmiar pasieki warto zaopatrzyć się w topiarkę słoneczną. Jeśli gospodarstwo ma charakter stacjonarny, a ule rozlokowane są w kilku lokalizacjach, to może nawet dwie lub jeszcze więcej egzemplarzy. Idealnie jest, gdy urządzenie takie znajduje się bezpośrednio na pasieczysku.

Taki wariant jest najwygodniejszy, najmniej absorbuje uwagę i pamięć pasiecznika, ułatwia logistykę w gospodarce woskiem. Po dokonaniu przeglądu w kilku ulach wszystkie zebrane elementy woskowe można szybko i łatwo umieścić w topiarce. Jeśli pogoda jest słoneczna to zaledwie kilka-kilkanaście godzin później, wieczorem, przetopiony wosk powinien być gotowy do odebrania z urządzenia. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Przede wszystkim kwestie ekonomiczne: topiarki słoneczne nie są drogie.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

IMG_1327
Obrotowy, perforowany kosz wewnątrz separatora umożliwiający oddzielenie miodu od wosku. Fot. Michał Piątek

Nie oznacza to jednak, że można zaniechać autoklawowania takiego wosku. Topiarki słoneczne mają też mankamenty. Na pierwszym miejscu można wymienić uzależnienie od pogody. W Polsce statystycznie mamy niewiele pogodnych i ciepłych dni.

W ciągu roku zależnie od regionu kraju, liczba godzin z operacją słoneczną wynosi 1390-1900 (ok. 30-40% długości dnia). Wydaje się jednak, że klimat zmienia się i lata stają się coraz bardziej słoneczne i wręcz upalne. Poza tym topiarka słoneczna nie stanowi zwykle podstawowego rozwiązania do przetapiania wosku, a raczej jest sprzętem pomocniczym, uzupełniającym. Należy również brać pod uwagę to, że okres eksploatacji takiego sprzętu jest ograniczony czasowo.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Tabela: Porównanie różnych typów topiarek do wosku

Typ urządzenia/rodzaj topiarki

Zalety

Wady

Zastosowanie

Słoneczne

Brak kosztów eksploatacji.

Mogą być używane na zewnątrz w dowolnym miejscu.

Uzależnienie od operacji Słońca.

Wysoka sprawność jedynie latem.

Znikoma wydajność robocza.

Każda pasieka jako urządzenie pomocnicze.

Elektryczne

Czyste i wygodne w użyciu.

Większość modeli zapewnia większe wydajności niż słoneczna topiarka.

W niektórych modelach konieczność budowy instalacji na 400 V.

Konieczność szybkiego odprowadzenia pary z pomieszczeń, jeśli medium jest woda.

Pasieki mniejsze i średnie.

Gazowe

Duża efektywność.

Prosta budowa przekładająca się na niewielkie ryzyko wystąpienia defektu.

Konieczność szybkiego odprowadzenia pary z pomieszczeń, jeśli medium jest woda.

Pasieki średnie i większe.

Wytłaczarki do osklepin

Bardzo duża efektywność.

Odzyskuje miód z odsklepin.

Przydatna wyłącznie do obróbki odsklepin.

Średnie i większe pasieki.

Separatory

Duża wydajność.

Odzyskuje miód z odsklepin.

Uniwersalne przeznaczenie – można wytapiać wosk także z plastrów i dzikiej zabudowy.

Konieczność szybkiego odprowadzenia pary z pomieszczeń, jeśli medium jest woda.

Średnie i większe pasieki.

Topiarki elektryczne

Aby uniezależnić się od aury, a także od pory roku, w jakiej wytapia się wosk, stosować można topiarki zasilane prądem. Te mają rozmaite kształty i pojemności. W początkach swej przygody z prowadzeniem pasieki korzystałem z małej topiarki elektrycznej równolegle z topiarką słoneczną umiejscowioną bezpośrednio na pasieczysku.

Topiarka elektryczna znajdowała się w pracowni pasiecznej. Pobór mocy wynosił ok. 2 kW, a wosk topiony był przy pomocy pary wodnej. Ta powstawała w wytwornicy pary, a następnie tłoczona była do plastikowego wiadra, w którym znajdował się perforowany kosz z blachy nierdzewnej wypełniony elementami woskowymi.

Plusem takiego rozwiązania była wygoda – wystarczyło napełnić wytwornicę pary wodą, wetknąć wtyczkę do gniazdka i w tym czasie załadować kosz, a następnie nakryć całość pokrywą. Dla szybszego działania pokrywę tę dodatkowo docieplałem kocem.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

IMG_4814
Stare lub uszkodzone plastry wycofane z użytku i skierowane do przetopienia. Fot. Michał Piątek

Jednak także w tych gospodarstwach, gdzie potrzeby są większe, stosować można topiarki elektryczne. Produkt o podobnej do opisanej powyżej konstrukcji, ale znacznie większy, bo o pojemności 70 l, także jest dostępny na rynku.

Bęben takiej topiarki nie jest wykonany z tworzywa sztucznego, lecz z blachy nierdzewnej. Urządzenie to skonstruowane jest na bazie odstojnika do miodu. Innym dobrym przykładem tego typu urządzeń są pokrywy grzejne nakładane na stoły do odsklepiania plastrów.

To wariant dość ekonomiczny, ale przy tym bardziej wydajny oraz oszczędny w zakresie zapotrzebowania na czas i pracę związaną z obsługą procesu wytapiania wosku. Pokrywy wyposażone w grzałki są kompatybilne ze stołami. Można więc inwestycje podzielić na etapy: w jednym sezonie nabyć stół, a dopiero w kolejnym element do topienia wosku.

Ich moc to zależnie od długości stołu (1000 lub 1500 mm) 2 lub 3 kW. Zasilane są prądem o napięciu 230 V. Po całym dniu miodobrania w stole gromadzi się kilkanaście-kilkadziesiąt kg odsklepin. Stoły wyposażone w perforowane wkłady umożliwiają grawitacyjne oddzielenie dużej części miodu od tego wosku.

IMG_4816
Jednoczesne topienie odsklepin i plastrów w topiarce gazowej. Fot. Michał Piątek

Warto więc pozostawić stół z taką zawartością przez noc do ocieknięcia. Gdy miód przestanie już spływać przez zawór spustowy, a więc w większości przypadków kolejnego dnia, można uruchomić topienie wosku. Zaletą jest więc brak konieczności wyjmowania odsklepin ze stołu, przekładania do topiarki.

To jednak wiąże się z pewnym mankamentem. Chodzi o dwudniowy rytm pracy. Miodobrania trzeba planować tak, by odsklepianie plastrów i ich odwirowywanie oraz topienie wosku odbywało się naprzemiennie, a więc co drugi dzień.

Rozgrzanie zawartości stołu i przetopienie tak znacznych ilości wosku zajmuje bowiem kilka godzin. Przy mniejszych ilościach odbieranych korpusów z miodem można jednak połączyć te czynności. W popołudniowej części dnia odsklepiać przy stole plastry, nocą pozwolić na grawitacyjne odsączenie miodu a od rana topić wosk.

Produkowane są także stoły do odsklepiania zintegrowane z wytwornicami pary, co stanowi połączenie obu typów elektrycznych rozwiązań. W takim przypadku jednak zapotrzebowanie na moc jest znacznie większe i wynosi 6 kW. Konieczne jest także podłączenie urządzenia do prądu trójfazowego (400 V).

Topiarki gazowe

Topiarki gazowe to zazwyczaj urządzenia zapewniające sporą wydajność, umożliwiające przetopienie kilkuset kilogramów wosku w ciągu sezonu pszczelarskiego. Medium ogrzewającym wosk jest woda/para wodna. Warto mieć to na uwadze w kontekście użytkowania takiego sprzętu w zamkniętych pomieszczeniach.

Dobrze jest, gdy są one wyposażone w wydajną wentylację umożliwiającą szybkie odprowadzenie wilgoci powstałej w trakcie procesu topienia wosku. Inaczej będzie ona osadzać się w pomieszczeniu. Ta sama uwaga dotyczy części modeli topiarek elektrycznych.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

IMG_4813
Odsklepiny w koszu topiarki gazowej. Fot. Michał Piątek

Wytłaczarki do odsklepin i separatory

Zarówno wytłaczarki do odsklepin, jak i niektóre modele separatorów nie służą bezpośrednio do topienia wosku. Są jednak bardzo przydatne w średnich i dużych pasiekach do przygotowywania wosku do jego późniejszego przetopienia w sztaby.

Kolejny powód, dla którego zdecydowałem się ująć je w tym artykule, ma charakter ekonomiczny. Urządzenia te można wkomponowywać w linie do odsklepiania i ekstrakcji miodu. Jeszcze kilka sezonów temu byłem zdania, że linie takie są rozwiązaniami dla zaledwie garstki pszczelarzy w Polsce.

Za graniczny rozmiar pasieki, od którego można było rozważać inwestycję w taki sprzęt, przyjmowałem 500 pszczelich rodzin produkcyjnych. Realia ekonomiczne bardzo szybko jednak zmieniły się i dziś twierdzę, że każdy, kto ma 200 produkcyjnych rodzin pszczelich, powinien taką opcję rozważyć.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Potem spada swobodnie do podstawionego pod wytłaczarkę naczynia. Uzyskany w ten sposób wosk jest suchy i gotowy do topienia.

Separatory wykorzystują tę samą zasadę działania co miodarki. Miód od wosku oddzielany jest poprzez działanie siły odśrodkowej. Separator składa się z zewnętrznego bębna, który w modelach topiących wosk jest doposażony w płaszcz grzewczy.

W jego wnętrzu znajduje się kosz, w który ładuje się wsad odsklepin. Po wywirowaniu miodu można przystąpić do topienia wosku pozostałego we wnętrzu urządzenia. W przypadku separatorów wmontowywanych w linie do ekstrakcji miodu praca odbywa się w systemie ciągłym, a wosk musi być usuwany ręcznie raz lub dwa razy w tygodniu – zależnie od natężenia prac przy miodobraniu.

Tutaj jednak separator pełni funkcję uzupełniającą w oczyszczaniu miodu, filtrującą. Do odzyskiwania miodu bezpośrednio z odsklepin wykorzystywane jest odrębne urządzenie. Nie można w nim także przetapiać plastrów jak w separatorze stanowiącym oddzielne urządzenie.

Z takiego właśnie separatora korzystam we własnej pasiece. Sprzęt ten ma zapotrzebowanie na moc nieznacznie przekraczające 3 kW. Pierwszy cykl topienia trwa nieznacznie ponad 1 godzinę, kolejne 15-25 minut. Średnica kosza wynosząca 510 mm pozwala na jednoczesne załadowanie kilkudzięciu kg odsklepin.

To wielokrotność pojemności zasobnika odsklepiarki półautomatycznej, którą użytkuję podczas przygotowywania plastrów do wirowania. Pewna ilość miodu cedzona jest więc grawitacyjnie, pozostała mechanicznie z wykorzystaniem siły odśrodkowej. Pozostały w koszu wosk jest względnie suchy, gotowy do przetopienia.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Wszystkie opisane urządzenia pozwalają na uzyskanie wosku o bardzo dobrych parametrach użytkowych.

Michał Piątek
www.pogodnypiatek.pl


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej i w serwisie www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książki w...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Wyniki konkursu dla prenumeratorów "Pasieki" Tegorocznym zwycięzcą konkursu jest Jakub...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 17-01-2020

IJHARS zbadał miód. Znowu problemy z etykietami. Zdjęcie: elenglush, freepik, Inspektorat...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 16-01-2020

  Cienie produkcji migdałów Zdjęcie: martinleber, freepik Tłumaczenie fragmentów artykułu, który ukazał...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 15-01-2020

B-box – ul dla każdego? Zdjęcie: anutaphoto, freepik. „Staromodne metody pszczelarstwa...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 14-01-2020

Gdy głód zagląda w oczy Zdjecie: Roman Dudzik. Wszystkie prawa...

z Polski

Trzybiński Sławomir  - avatar Trzybiński Sławomir , 07-01-2020

Największy na świecie rezerwat pszczół zagrożony Autor zdjęcia: Anankkml, Freepik. Gdy...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 07-01-2020

Pszczoły spektakularnie przerwały mecz w Tanzanii Zdjęcie: Azam TV Pszczoły są...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-01-2020

EPA zatwierdziła stosowanie Vectorine Zdjęcie: anutaphoto, freepik O tym dlaczego pszczoły...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-01-2020

Wielki szerszeń azjatycki wykryty w stanie Waszyngton Autor: LiCheng Shih...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 02-01-2020