fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 32

„Najlepiej spożyć przed” czy „Najlepiej spożyć przed końcem” na etykiecie z miodem?

Data opracowania: 07.02.2020

Jak to jest z tą datą minimalnej trwałości na etykiecie z miodem? „Najlepiej spożyć przed…” czy „Najlepiej spożyć przed końcem...” i co tam wpisać? Dzień, miesiąc i rok? A może miesiąc i rok albo tylko rok?

top
Rys. Freepik

Na początek warto napisać, dlaczego na etykiecie na miód nie stosujemy zapisu „Należy spożyć do...”, czyli terminu przydatności do spożycia. Otóż termin ten stosujemy w przypadku środków spożywczych, które z mikrobiologicznego punktu widzenia szybko się psują i z tego względu już po krótkim czasie mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Miód takim produktem nie jest. Miód jest produktem długoterminowym, a jego trwałość najczęściej określa się na 36 miesięcy od miodobrania.

Teraz już wiemy, że na etykiecie z miodem powinniśmy zastosować datę minimalnej trwałości, którą oznacza się następująco:

- „Najlepiej spożyć przed …” – gdy zawiera oznaczenie dnia,

- „Najlepiej spożyć przed końcem …” – w innych przypadkach.

W pierwszym przykładzie data składa się z dnia, miesiąca i ewentualnie roku, w takiej kolejności oraz w niekodowanej formie. Jeśli trwałość produktu nie przekracza trzech miesięcy, wystarczy oznaczenie dnia oraz miesiąca (bez podania roku).

W odniesieniu do produktów, których trwałość przekracza trzy miesiące, lecz nie przekracza 18 miesięcy, wystarczy oznaczenie miesiąca oraz roku, natomiast w przypadku produktów, których trwałość przekracza 18 miesięcy (a więc również miodu), wystarczy oznaczenie roku.

Reasumując, na etykiecie z miodem stosujemy datę minimalnej trwałości, oznaczając ją poprzez wpisanie tylko roku (doliczając np. 3 lata od miodobrania) poprzedzone sformułowaniem: „Najlepiej spożyć przed końcem...”.

Jeśli wpiszecie w tym miejscu datę dzienną, to organ kontrolujący może próbować zakwestionować ten sposób znakowania produktu. W praktyce jednak nie słyszałam o nałożeniu kary w takim przypadku, a jedynie nakazaniu zmiany oznakowania miodu na poprawne.

W kolejnych numerach „Pasieki” opiszę inne kwestie związane z etykietami. Jeśli chcecie wiedzieć, czy GDA jest obowiązkowe na etykiecie z miodem, czy trzeba podawać wykaz składników i alergenów dla tego produktu, co zrobić, jeśli opakowanie jest zbyt małe, aby umieścić na etykiecie wszystkie niezbędne informacje itp., to śledźcie naszą stronę internetową www.pasieka24.pl oraz czytajcie kolejne wydania „Pasieki”.

Teresa Kobiałka

Źródła:

1. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 1169/2011

2. Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 lipca 2007 r. w sprawie znakowania środków spożywczych (Dz.U. Nr 137, poz. 966 z późn. zm.)

3. Dyrektywa nr 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstwa państw członkowskich w zakresie etykietowania, prezentacji i reklamy środków spożywczych (Dz.Urz. UE Nr L 109 z dnia 06.05.2000r. z późn. zm.).


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"