fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 28

Rafał Amor

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 1.

W słoneczne wrześniowe popołudnie wjechałem w alejkę drzew owocowych. Kilkadziesiąt metrów od drogi, za szpalerami jabłoni rozciągał się widok na dolinę i rzekę. Na północnej stronie delikatnego wzniesienia, pod koronami młodych lip, ponad dwadzieścia lat temu zostały ustawione dwa rzędy uli ze spadzistymi daszkami pokrytymi papą. Widok wypłowiałych pszczelich domów, gdzieniegdzie porośniętych mchem urzekł mnie od pierwszego wejrzenia. Teren był ogrodzony siatką (niezbyt dokładnie), a bliskość malowniczych terenów rzeki Pilicy przyciągała przypadkowych przechodniów, wędkarzy, a nawet… poszukiwaczy złomu.


Fot. 1. Ogrodzenie nie tylko tłumi podmuchy wiatru, ale też sprawia, że pasieka jest mniej widoczna. Fot. Rafał Amor

W tej właśnie pasiece, od 2012 roku zdobywam wiedzę i doświadczenia oraz rozwijam pasję pszczelarską. Poprzez naukę w technikum w Pszczelej Woli i założenie własnej, miejskiej pasieki w Warszawie mam możliwość zgłębiania tajników hodowli oraz propagowania zwiększenia populacji pszczół w Polsce.

Okiem profesjonalisty

Zawodowo zajmuję się zaopatrzeniem specjalistów od instalacji zabezpieczających, czyli kamery i alarmy nie mają przede mną tajemnic. Do tematu ochrony pszczół i sprzętu w pasiece podszedłem więc jak prawdziwy zawodowiec. My pszczelarze mamy w czym wybierać. Począwszy od ogrodzeń i tablic informacyjnych, poprzez atrapy kamer do bardzo zaawansowanych systemów elektronicznych, które mogą – w przypadku wykrycia nieuprawnionej ingerencji – uruchomić głośne syreny lub włączyć oświetlenie, wysłać powiadomienie na nasz telefon lub emitować komunikaty ostrzegawcze z głośników, a nawet powiadomić bezpośrednio służby ochrony. To, co wybierzemy, jest zależne tylko od pomysłowości i zasobności portfela. Postęp technologiczny sprawił, że możemy mieć bezpośredni podgląd i nadzór nad ulami stojącymi nawet w szczerym polu. Przetestowałem różne formy zabezpieczeń.


Rys. Mariusz Uchman

Po pierwsze: ogrodzenie

W świetle prawa ule z pszczołami powinny być ustawione minimum 10 m od budynków mieszkalnych, inwentarskich i gospodarczych oraz od uczęszczanych dróg publicznych, ogrodów i sąsiadów. Wymagana odległość od autostrad i dróg szybkiego ruchu to minimum 50 m. Jeżeli te odległości będą mniejsze, to pasiekę należy odgrodzić przeszkodą o wysokości co najmniej 3 m. To w sposób naturalny będzie obligować pszczoły do wyższego lotu. Ogrodzenie może być wykonane z solidnego muru, siatki o gęstych oczkach, drewnianego parkanu lub gęsto posadzonych krzewów.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów


Fot. 2. Tablica ostrzegawcza powinna być zamieszczona przy każdej pasiece. Fot. Rafał Amor

Informujesz i ostrzegasz

Przepisy prawa nakładają na nas obowiązek oznaczenia pasiek tablicą informacyjną, na której ostrzegamy o obecności pszczół (fot. 2). Zalecane jest również podanie numeru kontaktowego do właściciela pasieki w razie zaistnienia niebezpieczeństwa podczas jego nieobecności. U mnie to rozwiązanie sprawdziło się, gdy moje pszczoły zbierały nektar z nawłoci. Podczas wietrznej pogody ogrodzenie z siatki zostało uszkodzone, o czym zostałem poinformowany.

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Pszczela miłość

Obecnie największym zagrożeniem dla pszczelarzy są akty wandalizmu i kradzieży. Nic nie boli tak bardzo, jak dziesiątki tysięcy martwych pszczół wysypanych podczas zimowli ze swoich domów, kilogramy pszczół zatrutych umyślnie lub bezmyślnie poprzez stosowanie oprysków roślin niezgodnie z przepisami i zaleceniami dobrej praktyki rolniczej. Dotkliwa jest też kradzież pszczół. My pszczelarze bardzo przywiązujemy się do naszych małych przyjaciół. Pszczoły nie rozpoznają właściciela i nie możemy mówić o odwzajemnieniu tego uczucia, ale strata żywej istoty, którą się opiekujemy jest zawsze bardzo przykra. Kradzione są całe pasieki, pojedyncze ule z pszczołami, zdarzają się kradzieże pszczół z plastrami, a czasami złodzieje zrzucają pszczoły z plastrów, pozostawiając ramki z czerwiem na pewną śmierć.


Fot. 3. Atrapa kamery. Fot. Rafał Amor

Urządzenia do nadzoru są bardzo powszechne, a postęp technologiczny sprawia, że są one coraz łatwiej dostępne również pod względem ceny. Choć musimy się liczyć z marginesem błędów czy omyłkowych alarmów, to warto się zdecydować na takie rozwiązania, które pomogą nam chronić nasze pszczoły.

Z pomocą przychodzi technologia

Zabezpieczając pasiekę, możemy sięgnąć po nowoczesne rozwiązania na miarę XXI w. Należy do nich chociażby lokalizator GPS, który pozwoli nam uzyskać informację, gdzie się znajdują skradzione ule. Takie urządzenie to wydatek od 35,90 zł nawet do kilkuset złotych za sztukę. Te najtańsze działają na bateriach około 4-6 dni, te najdroższe – nawet do kilku miesięcy. Niezmiennym kosztem jest karta SIM, która musi znajdować się w każdym urządzeniu. Obecnie posiadam kilkanaście rodzin, więc wyposażenie każdej w lokalizator to spory wydatek. Dobra wiadomość jest taka, że Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa umożliwia refundację kosztów zakupu pastuchów elektrycznych i lokalizatorów GPS. Są to ustalenia w ramach „Działań ułatwiających prowadzenie gospodarki wędrownej”. W mojej ocenie należy iść o krok dalej i objąć refundacją inne urządzenia, jak alarmy i kamery, ponieważ to właśnie te rozwiązania pełnią funkcję bieżącego nadzoru i podglądu. Lokalizator GPS mógłby być uzupełnieniem tego systemu, np. w przyczepach do transportu uli na pożytek, gdzie na platformach zostawione są całe pasieki narażone na kradzież całości zaprzęgu.


Fot. 4. Alarm bezprzewodowy, obwodowy. Fot. Rafał Amor

zablokowane [...] - część treści ukryta, w całości dostępna tylko dla zalogowanych e-Prenumeratorów

Jeżeli mamy możliwość utrzymania stałego zasilania, to możemy wybrać alarm przewodowy. System może składać się z jednej lub wielu czujek oraz centrali zarządzającej z dodatkowymi modułami. Takie rozwiązanie daje naprawdę ogromne możliwości zabezpieczenia terenu. Alarm można wyposażyć w klawiaturę lub pilot do uzbrajania i rozbrajania go, ewentualnie moduł GSM/GPRS, który pozwala zarządzać alertem zdalnie ze smartfonu. Ale profesjonalny system alarmowy to już znaczny wydatek – od 1000 zł nawet do kilkunastu tysięcy. Wszystko zależne jest od powierzchni terenu, który ma być chroniony, liczby pomieszczeń i zastosowanych urządzeń. System alarmowy może informować o wtargnięciu na chroniony teren, uszkodzeniu urządzeń alarmu, próbie ich zasłonięcia, przesunięciu chronionych uli, może też mierzyć masę rodzin pszczelich, temperaturę wewnątrz ula oraz temperaturę otoczenia, nawodnienie terenu i wiele innych. System alarmowy poinformuje nas o wszystkich zaprogramowanych zdarzeniach lub sam wykona z góry ustalone polecenia np. uruchomi zraszacze, gdy gleba osiągnie zbyt niski poziom wilgotności lub poinformuje agencję ochrony o wtargnięciu na chroniony teren. W obecnej sytuacji technologicznej wyznacznikiem możliwości alarmu jest dostęp do stałego zasilania, zasoby finansowe i nasza wyobraźnia. Cdn.

W numerze 4/2021 „Pasieki” autor napisze m.in. o fotopułapkach oraz monitoringu wizyjnym.

Rafał Amor
Pasieka „Miody od Amora”
Pszczelarz pasjonat od 2012 r.
tel. 608-696-647
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Facebook: MiodyOdAmora


 Zamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest e-Prenumerata? e-Prenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Zamawów prenumeratę roczną - obejmuje...

Ostatnio dodane

Mead Madness Cup 2021 Zdjęcie: Mead Madness Cup. Polska, która w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 26-11-2021

Znaczenie pasów kwietnych w rolnictwie – konferencja Zdjęcie: Freepik. Siew pasów...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 25-11-2021

Baszkirski miód Zdjęcie: freepik. Miód Baszkirów jest jednym z najdroższych na...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Lepiej być pszczelarzem niż inżynierem? Zdjęcie: Instagram.  Tak przynajmniej twierdzi Asli...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Pszczoły z dystansem Zdjęcie: Freepik. Po niemal dwóch latach pandemii ludzie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Jak pszczoła z popiołów! Zdjęcie: Freepik. Musieliśmy sprawdzić, czy dzisiaj nie...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Inwazyjne pszczoły Zdjęcie: Freepik. Podczas gdy w Polsce promuje się inwazyjne...

ze świata

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

Przewrócone ule na Uniwersytecie Gdańskim Zdjęcie: Uniwersytet Gdański. Komuś przeszkadzały ule...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 23-11-2021

O pszczołach w Ustroniu Morskim Autor: Andrzej Stasiukiewicz. W ogrodzie Gminnego Ośrodka...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-11-2021