fbpx

NEWS:

w wydaniu tradycyjnym (papierowym) strona: 7

Prośba o 1% podatku na działalność związaną z ochroną pszczół

Szanowni Państwo, w imieniu Zarządu GSP w Zgorzelcu Organizacji Pożytku Publicznego zwracam się z gorącą prośbą o podarowanie 1% podatku dochodowego. Wsparcie, które otrzymujemy, jest dla nas bardzo cenne i staramy się je wykorzystywać możliwie najlepiej.

W roku 2018 posiadane środki z tego źródła wykorzystaliśmy m.in. jako dofinansowanie organizowanej przez nas V Pszczelarskiej Konferencji Młodych Naukowców, a także organizowanej przez Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe 55. Pszczelarskiej Konferencji Naukowej.

Pasieka nr 94 ([PAS94], marzec-kwiecień 2019, ceny_nattan23)
Fot. Pixabay

Część środków wykorzystaliśmy na cele edukacji pszczelarskiej dot. ochrony pszczół, głównie wśród dzieci. Dofinansowaniem objęliśmy także rozwój działalności wydawniczej stowarzyszenia oraz wydanie monografii naukowej „Wybrane aspekty życia pszczół”.

Dzięki środkom możliwy był również udział przedstawicieli naszego stowarzyszenia w konsultacjach nowej perspektywy mechanizmu „Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich” w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Część środków pozostało do wykorzystania w tym roku.

Bieżący rok zaczynamy od akcji edukacyjnej „Nie ma lipy!” (str. 4). Zapewne będziemy także rozwijać te działania, w których się sprawdziliśmy w poprzednich latach. Będziemy się starać, aby wykorzystywane wsparcie wracało także w te obszary kraju, skąd napływają środki. Przykładem jest kolportaż nieodpłatnych egzemplarzy książek.

Jako stowarzyszenie mamy jeszcze wiele innych pomysłów, których realizacja wymaga jednak nakładów finansowych. Środki takie mogą pochodzić z 1% podatku dochodowego, darowizn lub dotacji. W pierwszym przypadku wystarczy, że w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT) wskażą Państwo nr KRS naszej organizacji 0000248320 oraz kwotę, a US same wykonają przelew.

W przypadku gdy Państwo jesteście emerytami lub rencistami, a nie korzystacie z odpisów od podatku i nie rozliczacie się z fiskusem, wystarczy, że wypełnią Państwo druk PIT-OP, a urząd skarbowy sam wyliczy i przekaże 1% podatku.

Taki druk już przygotowaliśmy dla Państwa (jest on załączony do tego numeru), wystarczy w nim wpisać tylko siedzibę urzędu skarbowego, dane osobowe i podpisać. Proszę pamiętać o złożeniu go osobiście lub przesłaniu do urzędu skarbowego w terminie do końca kwietnia.

Kolejną możliwością jest przekazanie darowizny robiąc przelew bankowy (na nasze konto nr 09 1050 1908 1000 0090 3013 9811) i wpisując w tytule „darowizna na cele statutowe związane z ochroną środowiska”, mają Państwo możliwość dokonać odpisu takiej darowizny od podatku w kwocie do 6% wartości dochodu.

Należy pamiętać, że darowizna przekazana w 2019 roku możliwa jest do odliczenia przy rozliczeniu za rok 2019 (czyli w praktyce w 2020). Najlepiej jest zachować potwierdzenie przelewu, gdyż urząd może dokonać weryfikacji odliczeń.

Trzecia opcja, z której staramy się korzystać, są to dotacje z różnych urzędów lokalnych. Dzięki wyrobionej lokalnej marce, solidności i aktywności, udaje się nam pozyskiwać wsparcie. Często jednak dopiero połączenie tych trzech źródeł zewnętrznych, odpłatności częściowej czy składek członkowskich, pozwala zrealizować ciekawy projekt czy zachęcić sponsorów do wspólnego działania.

Czasami więc 1 zł z 1% przynosi kolejne 2-3 zł od sponsorów. Za wszelkie wsparcie serdecznie dziękujemy. Proszę śledzić nasze działania i pamiętać, że Państwo jesteście współtwórcami, partnerami akcji i przedsięwzięć dofinansowanych ze środków 1% i darowizn, a prowadzonych czy zainicjowanych przez Górnołużyckie Stowarzyszenie Pszczelarzy w Zgorzelcu.

Emil Mariusz Szymański
Prezes Górnołużyckiego Stowarzyszenia Pszczelarzy w Zgorzelcu
www.pszczelarstwo.zgorzelec.pl, www.facebook.com/pszczelarze.zgorzelec/
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 Wydanie tradycyjneZamów prenumeratę czasopisma "Pasieka"


Czym jest ePrenumerata? ePrenumerata to pełny dostęp do książek i numerów czasopisma „Pasieka” w aplikacji mobilnej oraz w serwisie w www.pasieka24.pl Wszystkie numery czasopisma „Pasieka” oraz książek w „Biblioteczce...

Prenumerata „Pasieki” Czasopismo „Pasieka” to pismo dla pszczelarzy z pasją. Wydawane jako dwumiesięcznik w ciągu roku ukazuje się 6 numerów. Prenumerata roczna obejmuje 6 kolejnych...

Ostatnio dodane

Bieg do miodu - VII Edycja 2021! Weź w...

z Polski

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 11-06-2021

W telegraficznym skrócie Polska » Rząd postanowił dotować każdą przezimowaną rodzinę...

Pasieka 4/2021

Walerowicz Martyna - avatar Walerowicz Martyna, 08-06-2021

Jak przenoszą się choroby pszczół, cz. 1. Patogeny pszczoły miodnej...

Pasieka 4/2021

Anna Gajda, Ewa Mazur - avatar Anna Gajda, Ewa Mazur, 08-06-2021

Ultradźwiękowe zwalczanie Varroa dectructor z wykorzystaniem emitera sonicznego Pomysł wykorzystania...

Pasieka 4/2021

Surowiec Marian - avatar Surowiec Marian, 08-06-2021

Miód gryczany pod lupą Miód gryczany to najciemniejszy odmianowy polski...

Pasieka 4/2021

Burzyńska Marta - avatar Burzyńska Marta, 08-06-2021

Jak ochronić pasiekę przed dewastacją i kradzieżą? Cz. 2. W...

Pasieka 4/2021

Amor Rafał - avatar Amor Rafał, 08-06-2021

Szybsze i wygodniejsze rozlewanie miodu, cz. 2. W poprzedniej części...

Pasieka 4/2021

Piątek Michał - avatar Piątek Michał, 08-06-2021

Ogłoszenia drobne (lipiec - sierpień 2021) Produkty pszczele » Pyłek kwiatowy...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021

Średnie ceny miodów oferowanych w polskich sklepach internetowych Średnie ceny...

Pasieka 4/2021

Pasieka - avatar Pasieka, 08-06-2021